Kolejne, 33. Sympozjum Akarologiczne odbyło się w dniach 2-5 października 2013 r., w malowniczym Zespole Pałacowo-Parkowym w Małkocinie k/Stargardu Szczecińskiego. Organizacja konferencji przypadła w udziale Uniwersytetowi Szczecińskiemu, a całością przygotowań dyrygował dr hab. Andrzej Zawal.

Po zakwaterowaniu, wspólnej kolacji i oficjalnym otwarciu Sympozjum w murach malowniczego dworku w Małkocinie, uczestnicy Sympozjum wysłuchali wykładu prof. dr hab. Czesława Błaszaka – znanego miłośnika herbaty, który przybliżył zebranym wiedzę nt. gatunków, pochodzenia i tajników parzenia tego znanego od setek lat napoju. Prelekcja połączona była z degustacją naparu przygotowanego na bazie zielonej herbaty z aromatycznymi dodatkami. Herbatę parzył i rozlewał osobiście pan Profesor.

Degustacja herbaty płynnie wprowadziła uczestników w „Nocne rozmowy akarologiczne”, które przeciągnęły się do późnych godzin. Podczas nich w miłej atmosferze poruszano najbardziej frapujące problemy związane z roztoczami.

Mechowce były głównym tematem pierwszej, przedpołudniowej sesji referatowej dot. fauny glebowej, która otworzyła drugi dzień Sympozjum. Kolejna tura wystąpień przyniosła tematy bardziej zróżnicowane – od introdukcji obcych gatunków, przez zmienność wewnątrzgatunkową i pasożytnictwo, na zagadnieniach histologicznych i genetycznych skończywszy. Drugą sesję referatową zamknął wykład prof. Błaszaka pt. „Hyperpasożytnictwo, czyli nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe!”.

Sesja posterowa, poprowadzona przez prof. Andrzeja Kaźmierskiego, obfitowała w najbardziej różnorodne tematy, a każdy z autorów prezentujących swoje doniesienie plakatowe miał okazję przekonać zebranych o wadze swoich badań.

Po sesji posterowej odbyło się walne zebranie członków PTA, na którym prof. Czesław Błaszak został trzecim w historii Polskiego Towarzystwa Akarologicznego, członkiem honorowym. Do tej pory do tego grona należeli prof. Gerd Alberti oraz prof. Jan Boczek. Z tej okazji pan Profesor otrzymał pamiątkowy dyplom, obraz oraz wazon z wygrawerowanymi rycinami roztoczy, których opisy dedykowane były panu Profesorowi.

Po zebraniu uczestnicy zjazdu długo bawili się przy ognisku, w blasku ognia, pod rozgwieżdżonym niebem.

Trzeci dzień konferencji otworzyła sesja terenowa pt. „Międzyodrze – obszar o unikatowych walorach przyrodniczych”. Trzygodzinny rejs na pokładzie „Dziewanny” zapewnił uczestnikom szeroką gamę widoków. Począwszy od industrialnego otoczenia portu i Stoczni Szczecińskiej, na naturalnych, jesiennych krajobrazach skończywszy. Uczestnicy rejsu mieli przyjemność podziwiać rozmaite jednostki pływające – w tym osiadłego na mieliźnie jeziora Dąbie, niemieckiego betonowca „Ulrich Finsterwalder”, a także ptactwo wodne – m.in. czaple, parę orłów bielików, stada kormoranów (nb. odpowiedzialnych za stworzenie tzw. „białego lasu”) i mew. Pogoda dopisała. Było wprawdzie chłodno, ale bardzo słonecznie.

Po obiedzie odbyła się ostatnia sesja konferencyjna, podczas której prezentowano drugą część posterów. Sesji przewodniczyła prof. Anna Tomczyk. Po zrobieniu wspólnego zdjęcia zaczęły się pierwsze pożegnania. Ostateczne zamknięcie konferencji miało miejsce po sobotnim śniadaniu, kiedy to prof. Andrzej Zawal, organizator Sympozjum i prof. Joanna Mąkol, prezes PTA, podziękowali wszystkim za przybycie i udział w Sympozjum. Dla niektórych był to kolejny zjazd, inni brali w nim udział po raz pierwszy. Podczas sesji oraz spotkań kuluarowych każdy z gości miał możliwość wzbogacenia swojej wiedzy akarologicznej. Trzy dni w Małkocinie okazały się czasem spędzonym pożytecznie i, co równie istotne, przyjemnie, co zapewne potwierdzą wszyscy uczestnicy 33. Sympozjum Akarologicznego.

Hanna Moniuszko

Zakład Systematyki i Ekologii Bezkręgowców

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu