„Spotkanie polskich akarologów w Borach Tucholskich”

 

Już po raz 31szy spotkaliśmy się na krajowym sympozjum akarologicznym. Tym razem odbyło się ono w dniach 9 do 11 października 2009 w Borach Tucholskich, w Tleniu. Dwanaście lat temu w sercu Borów Tucholskich miało miejsce 25te Krajowe Sympozjum Akarologiczne pt. „Akarologia w służbie człowieka”. Tym razem gościliśmy w Ośrodku Rehabilitacji i Wypoczynku ,,Perła”. Ośrodek w Tleniu położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie lasów, pomiędzy Zalewem Żurskim na rzece Wdzie i jeziorem Mukrz. Taka lokalizacja stwarza doskonałe warunki wypoczynku dla tych, którzy cenią sobie przede wszystkim wypoczynek w ciszy i spokoju na łonie natury, jak i dla miłośników wypoczynku aktywnego. Uczestnicy sympozjum „niestety” mieli mało czasu, aby rozkoszować się bliskim kontaktem z naturą.

Cały ogromny trud organizacyjny w tym roku spoczął na barkach Katedry Ekologii Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Na sympozjum witał nas kierownik Katedry Prof. dr hab. Stanisław Seniczak, a wszystkie sprawy załatwiał dla nas nieoceniony dr inż. Bogusław Chachaj. Sympozjum zorganizowano przy współudziale Polskiego Towarzystwa Akarologicznego.

Podczas Sympozjum zaprezentowane zostały najnowsze badania w dziedzinie akarologii w Polsce. Tematyka była, jak zwykle, bardzo różnorodna i dzięki temu ciekawa dla wszystkich. Przedstawiono 18 referatów oraz 21 doniesień w formie posterów. W sympozjum wzięło udział 37 akarologów z ośrodków naukowych z całego kraju. Zastanawia i smuci fakt, że spotkanie nie zgromadziło przynajmniej takiej liczby uczestników, jak w latach ubiegłych. Z żalem wypada odnotować nieliczny udział akarologów z ośrodka poznańskiego, a przecież Poznań skupia znaczącą reprezentację polskiej akarologii. Z drugiej strony satysfakcjonujący był bardzo liczny udział młodych akarologów. Ogromną radość wszystkim uczestnikom sprawiła obecność Pana Profesora Jana Boczka, legendy polskiej akarologii i członka honorowego PTA. Z wielkim zainteresowaniem i przyjemnością wysłuchaliśmy referatu Pana Profesora pt. „Postępy w rozwoju akarologii rolniczej”. Pan Profesor bardzo często włączał się do dyskusji, przez co stawały się one jeszcze bardziej twórcze. Wystąpienia zaprezentowane na konferencji zostaną opublikowane w kolejnych numerach Biological Letters.

Organizatorzy zadbali też o część rozrywkową, zapewniając uczestnikom wspaniałą zabawę w trakcie dwóch wieczorów.

Tradycyjnie, sympozjum było miejscem, gdzie odbyło się kolejne Walne Zebranie Polskiego Towarzystwa Akarologicznego, podczas którego Prof. Gerd Alberti z Uniwersytetu w Greifswaldzie został wybrany członkiem honorowym Towarzystwa.

W ostatnim dniu na kolejne sympozjum zapraszał Prof. Wojciech Witaliński (prezes Polskiego Towarzystwa Akarologicznego). Do zobaczenia w polskich górach w 2011 roku!

Piotr Skubała